Енциклопедията представя историята на дарителството в България от 1878 до 1951 година, чрез личните истории на хора, които са имали щедростта и волята да променят света около себе си и често са превръщали дори своята лична загуба в дарителски жест.
Част от тези личности са известни, повечето обаче са непознати за широката публика. Идеята на енциклопедията е да събере на едно място информацията за тези дарители, с кратка автобиография, мотивите им да дарят, както и със справка за фонда или фондацията, учредени по тяхна воля.
Енциклопедията разказва за общественици, политици, учители, интелектуалци, военни – хора с различни професии и с различни финансови възможности, които са били уверени, че има смисъл да завещават земи, пари, акции, имоти и така да изградят една модерна страна.
Благодарение на тях сме имали, имаме и досега, училища, университети, болници, библиотеки, културни паметници, както и дарителски фондове и фондации, които са подпомагали развитието във всички сфери на обществения живот. Съдържанието на този труд обхваща периода до 1951 година, когато с Указ за общественото подпомагане всички фондации и дружества са задължени да ликвидират дейността си и да предадат имуществото и парите си на държавата.
Личните примери и истории в нея са вдъхновяващи. От една страна – те дават цялостна и впечатляваща картина на дарителството в България, което е било с оргомни за времето си мащаби. От друга – те дават кураж на съвременните дарители да продължават благотворителната си дейност с увереността в мисията на дарителя.
Вижте някои от статиите от енциклопедията:
Енциклопедия Дарителството е създадена от екип учени от БАН и издадена
от Български дарителски форум.
Автори на статиите в енциклопедията са проф. д.и.н. Веска Николова
(ИИИ-БАН), доц. д-р Росица Стоянова (ИИИ-БАН), Цветана Величкова
(НА-БАН), д-р Милена Тодоракова (ДА "Архиви"), д-р Калинка Анчова (ЦДА),
проф. д.и.н Тодор Петров (ВА "Г.С. Раковски"), Дивна Гоцева (ИИИ-БАН).
Източник: dfbulgaria.org