Илия от гр. Бяла Слатина: Пътят на знаещия е доста по-лесен
Автор: Илия от гр. Бяла Слатина | 30.07.2017
Следният текст е мотивационно писмо, с което Илия от гр. Бяла Слатина кандидатства за стипендия в конкурса на Милостив - "Добротворчество" 2017. Целта на конкурса е да подпомага младежи в затруднено финансово положение, желаещи да
учат
висше образование. Към писмото си Илия ни изпрати и документи, с които показва, че общите приходите на двамата му родители са малко над 1000 лв. Той е на 19 години и има и по-малък брат. Всеки, който желае да помогне за следването на Илия, може да види как би могъл да го направи от секция Дарители на интернет страницата на конкурса - http://milostiv.org/text/758
***
Здравейте,
Чрез това писмо бих искал да кандидатствам за стипендията „Добротворчество“ на сдружението „Милостив“.
Тази година завърших своето средно образование и смятам да продължа обучението си във ВТУ „Св.св. Кирил и Методий“ със специалност „Английска филология“.
За мен образованието винаги е било приоритет и не разбирам хората, които толкова умело го пренебрегват като възможност за тяхното професионално и личностно развитие, а предпочитат по-„лесния“ път в живота, но с течение на времето, те ще разберат, че пътят на знаещия е доста по-лесен. Времето в университета може да ни послужи за много неща, стига да го използваме пълноценно. Университетът неминуемо променя начина ни на мислене и възприятие за света. Започваме да мислим аналитично. Да взимаме правилни решения. Мисълта ни се насочва към решаването на проблеми, което е най-важното качество за един човек в живота. Придобиваме знания, относно нашата специалност, квалифицираме се, добиваме по-голяма значимост на пазара на труда, създаваме приятелства и контакти, срещаме значими хора, които иначе не бихме познавали. Университетът ни осигурява среда, в която контактуваме с бъдещите професионалисти от сферата. Колегите ни от университета ще се превърнат в колеги на работа, приятели по други фирми, приятели, които работят извън страната, а защо не и съоснователи в компанията ни. При всички положения, тези хора са бъдещето на сферата и ако искаме и ние да сме част от това бъдеще, е хубаво да имаме тези контакти и приятели. Същото важи и за преподавателите. В университета има много кадърни преподаватели, които наистина трябва да сме щастливи, че ще имаме възможността да познаваме и че те биха ни опознали. Това е голям плюс, който не знаем кога може да ни помогне в кариерата. Всички тези причини според мен са предостатъчни, за да искам да продължа своето образование.
Защо избрах точно „Английска филология“? Според мен това е една перспективна специалност, която може да ми отвори най-различни врати за в бъдеще и ще ми е от голяма полза като завърша. Още от малък се интересувам от този език и ученето на тази специалност преди всичко друго ще е нещо интересно за мен, а освен това и полезно. Английският език е най-широко разпространеният език в нашето съвремие – официален език в повече страни от всеки друг и предпочитан международен език по отношение на бизнеса, политиката, образованието и науката. Професионалното владеене на английски език е предимство във всяка сфера. „Английската филология“ съчетава задълбоченото практическо изучаване на езика с теоретична подготовка по лингвистика и литература. Историята на английския език е история на натрупване на речниковото му богатство и обособяване на онази специфика на изказа, която е неделима от обаянието на англоезичната литература. Възможности за реализация с тази специалност са: учители по английски език и литература (в общообразователни и специализирани средни училища); специалисти в образователни и културни институции; преводачи; консултанти по език и култура (на Великобритания и САЩ) в местни и международни правителствени и неправителствени организации и институции; специалисти в печатни и електронни медии; изследователи в областта на общата лингвистика, сравнителното езикознание, литературната теория и историята на литературата; експерти и консултанти в български и чуждестранни фирми, в туристическия бизнес, в издателския бранш, в библиотеките и други; по-нататъшно обучение за придобиване на образователно-квалификационната степен „магистър“ и образователната и научна степен „доктор“.
След като завърша образованието си ще работя по специалноста си в някое от направленията, които изброих като мисля да започна работа като преводач или учител по английски език и след това да се преквалифицирам, завършвайки магистратура, за да имам повече възможности занапред, да имам по-голяма тежест на пазара на труда и въобще да се усъвършенствам както в професионален, така и в личен план.
Мисля си, че изброих по-голямата част от нещата, поради които образованието би ми било полезно, не само на мен, а и на всеки, който е решен да учи. То може да ни донесе само ползи като най-различните знания и умения, които можем да придобием по време на нашето обучение, дипломата, която ще получим и която ще ни е от полза за цял живот, след като приключим обучението си и всички приятелства и контакти, които можем да създадем за това време.
Благодаря Ви, че отделихте време за да прочетете моето писмо и да разгледате документите ми. Надявам се да бъда одобрен и с Вашата помощ да осъществя целите си.
Снимка: http://www.freeimages.com/photographer/dantesz-37300