Откриха енорийски център към столичния храм „Рождество Богородично“

12.10.2020

Откриха енорийски център към столичния храм „Рождество Богородично“В още един столичен храм започна да функционира енорийски център за обучение на деца и възрастни. На 4 октомври беше официалното откриване, а на 6 октомври и освещаването на енорийския център към храм „Рождество Богородично“ в столичния кв. „Лагера“ (сп. „Нишава“ на бул. „Цар Борис Трети“). Зад начинанието стоят усилията на младите свещеници към църквата – прот. Илиян Алексиев (председател на храма), енорийските свещеници Тома Попов и Константин Тренев.

Освещаването на обновената сграда, превърната в църковно училище, извърши Белоградчишки еп. Поликарп заедно с храмовото духовенство. Владиката пожела инициативата да помогне за духовното просвещение и въздигане на енорията, а всички, които ще се събират в енорийския център „да излизат обогатени в духовния живот и в богословието“.

Три учителки са ангажирани в заниманията с децата и възрастните в неделния ден: Десислава Тодорова ще води вероучение за деца, Наталия Гълъбова ще преподава православен катехезис, а пеенето за деца е поверено на Албена Стоилчева. Заниманията се провеждат всяка неделя от 11 ч. Неделното училище за деца вече започна своята работа на 4 октомври, а за възрастни стартира на 11 октомври също от 11 ч.

Засега заниманията се провеждат само в неделя, но амбицията на отците е да се осигури ежедневна заетост на помещението. Те планират постепенно да привличат към дейностите в енорийския център ученици от съседното училище, за които да бъдат организирани различни занимания.

Цялата организация по създаването на центъра е поета от свещениците. На въпроса дали те ще участват непосредствено и в учебните дейности, те отговарят, че това зависи от заетостта им: „Ние винаги сме в храма на разположение на енориашите – за молитва, за въпроси, за всичко, от което се нуждаят. Тук при нас насъщният хляб, за който се молим в Господнята молитва „Отче наш“, може да се открие в трите си форми – като св. Причастие в храма, като изучаване на словото Божие в енорийския център и като веществен хляб в пекарната“, казва в заключение прот. Илиян Алексиев.

За повече информация за дейностите на Енорийския център и за записване в заниманията: тел. 02 952 06 99.

Източник: https://dveri.bg
Снимка: https://dveri.bg

Споделете с нас добрина - ваша или на ваш познат и ние ще я разкажем на страниците на Милостив, за да вдъхновим и други добротворци.

Новини

Търси

Тип новина

  1. Всички
  2. Благотворително събитие
  3. Вдъхновяваща новина
  4. Зов за помощ
  5. Искам да помогна

Категории

  1. Всички
  2. Сираци
  3. Деца с увеждания
  4. Хора с увреждания
  5. Стари хора
  6. Приюти
  7. Кухни за бедни
  8. Социално слаби
  9. Хора със здравословни проблеми
  10. Затворници
  11. Бежанци
  12. Православни храмове
  13. Алкохолно и наркозависими
  14. Други

Тип помощ

  1. Всички
  2. Книги
  3. Лечение
  4. Кръводаряване
  5. Играчки
  6. Лекарства
  7. Облекло и обукви
  8. Хранителни продукти
  9. Мебели
  10. Техника
  11. Финансова помощ
  12. Социални събития
  13. Курсове и обучения
  14. Доброволчески труд
  15. Работа срещу заплащане
  16. Подслон
  17. Култура
  18. Конкурси

Покажи всички новини

Copyright © 2011-2026 milostiv.org
 | www.niebg.com
dgamalova